Ancient and Accepted Scottish Rite

Memphis TN Valley

825 Union Ave. Memphis, TN 38103

 

 

Valley of Memphis

Elected and Appointed Officers for 2018-2019

 

Memphis Lodge of Perfection


Venerable Master
Anthony M. Edge, 33°
Senior Warden
Casey L. Hood, 32°KCCH
Junior Warden
Buddy Leach, 32°KCCH
Chaplain (for all Bodies)
Donald E. Brooks, 33°
Secretary
Gerald Leek, 33°
Treasurer
Charles I. Wooddy, 33°
Almoner
Jackie L. Johnson, II, 33°
Orator
Matt White, 32°KCCH
Master of Ceremonies
Dave Ritchie, 32°KCCH
Expert
Ricky Stevens, 32°
Assistant Expert 
Don Qualls, 32°KCCH
Captain of the Host
Mitch Hart, 32°
Tiler
Earnest J. Sparks, 32°KCCH
Representative to Advisory Board
James William McDaniel, 33°

 

Memphis Chapter


Wise Master 
Jason Maness, 32°KCCH
Senior Warden
David Swaim, 32°KCCH
Junior Warden
William V. Mullins, 32°KCCH
Secretary
Gerald Leek, 33°
Treasurer
Charles I. Wooddy, 33°
Almoner
Jackie L. Johnson, II, 33°
Orator
Glen T. Mullins, 32°KCCH
Master of Ceremonies  
Thomas M. Thorne, 32°
Expert
Phillip T. Teems, 32°
Assistant Expert  
Terry W. Perkins, 32°
Standard Bearer
James W. Appling, 32°
Guardian of the Temple
Earnest J. Sparks, 32°KCCH
Representative to Advisory Board
Kenneth D. DeLaet’, 33°

 

Memphis Council

Commander
Lewis Johnson, Jr., 32°KCCH
1st Lt. Commander
Harold Eskew, 32°KCCH
2d Lt. Commander
Jordan Howell, 32°KCCH
Recorder
Gerald Leek, 33°
Treasurer
Charles I. Wooddy, 33°
Almoner
Jackie L. Johnson, II, 33°
Chancellor
James Morgan, 32°
Orator
Jay Delfoe, 32°
Master of Ceremonies
Aaron Michael, 32°
Turcopilier
Larry T. Wildes, Sr., 32°
Draper
David Nutzell, 32°
1st Deacon
David Keen, 32°
2d Deacon
Vernon Pruitt, 32°
Bearer of Beauseant
Phillip McConnell, 32°
Bearer of White Standard
Jerry Pilgrim, 32°KCCH
Bearer of Black Standard
James Weir, 32°
Lieutenant of the Guard 
Wayne Smith, 32°
Sentinel
Earnest J. Sparks, 32°KCCH
Representative to Advisory Board
John H. Christian, 33°

 

 

Memphis Consistory

Master of Kadosh Michael P. Schaefer, 32°KCCH
Prior Thomas N. Kerlin, 32°KCCH
Preceptor Randall Lomax, 33°
Secretary Gerald Leek, 33°
Treasurer Charles I. Wooddy, 33°
Almoner Jackie L. Johnson, II, 33°
Chancellor Vernon J. Covington, 32°
Minister of State William Beasley, 32°
Marshall of Ceremonies Karl White, 32°
Expert Allen Funk, 32°
Captain of the Guard Earnest J. Sparks, 32°KCCH
Representative to the Advisory Board Sean H. Hamilton, 32°KCCH

 

 

Two Representatives At-Large Members were elected:


William Peck, 33°
Thomas Cross, 32°KCCH